Informacje

Rada i Zarząd
Dzielnicy V Krowodrza

ul. Kazimierza Wielkiego 112/2
30-074 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax.
(012) 636-95-95
e-mail
rada@dzielnica5.krakow.pl

godziny przyjmowania
mieszkańców
: 10:00 -14:00

Gościmy

Odwiedza nas 1681 gości oraz 0 użytkowników.

Dyżury

Dyżury w siedzibie Rady Dzielnicy V Krowodrza

 

Przewodniczący Rady Dzielnicy V Krowodrza Maciej Żmuda pełni dyżur w środy w godz. 9:00 do 10:00.

 

Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy V  pełni dyżur w poniedziałki w godz. 09:00 do 12:00 oraz każdy drugi czwartek miesiąca w godz. 18.00-19.00

 

Dyżury członków Zarządu: każdy czwartek w godz.18.00-19.00

Drodzy Państwo,

w roku 2019 do dyspozycji Mieszkańców Krowodrzy będzie 965 100 złotych.

Projekty można zgłaszać do końca maja br. 

Organizujemy spotkanie konsultacyjne w siedzibie Dzielnicy V Krowodrza w najbliższy czwartek 9 maja br. Początek o godz. 18.00. Ulica Kazimierza Wielkiego 112, Kraków.

Załączam poniżej artykuł z krowoderskich "Wiadomości Lokalnych".

W miarę możności zwracam się z prośbą o wydrukowanie plakatu i zawieszenie w Państwa instytucji celem poinformowania Mieszkańców.

 

 

Z poważaniem,
Łukasz Mańczyk

przewodniczący komisji ds. Budżetu Obywatelskiego oraz współpracy z Organizacjami Pozarządowymi

radny dzielnicy Krowodrza.

_______________________________________________________

telefon 502 952 751

 

Wyjątkowy budżet obywatelski w 2019 roku

 

Mija siedem lat od pierwszego głosowania w budżecie obywatelskim miasta Krakowa. Od tego czasu wiele się zmieniło. Po roku pilotażowym odbyło się kilka edycji ogólnomiejskich. Pojawiły się też budżety dzielnicowe, w tym nasz krowoderski, opiewający początkowo na 50, a w ostatnich latach na 100 tysięcy złotych.

              W tym czasie Rada Budżetu Obywatelskiego, organ doradczy przy Prezydencie miasta, zastanawiała się nad jego optymalną formułą. W minionej kadencji miałem zaszczyt reprezentować w niej naszą Dzielnicę. Budżet ogólnomiejski będzie rządzić się podobnymi regułami jak w latach ubiegłych. Radykalnie zmieni się natomiast (zwiększy) budżet krakowskich dzielnic. 

                Zarekomendowaliśmy by w siódmym roku budżet obywatelski stał się przede wszystkim budżetem dzielnic. Środki na niego nie uszczuplą jednak budżetu naszej jednostki pomocniczej. Są to środki dodatkowe, przydzielane na podstawie algotytmu obejmującego trzy składowe: liczbę mieszkańców, powierzchnię  oraz frekwencję w ostatnim głosowaniu. To kryteria jednocześnie obiektywne, sprawiedliwe, jak i dające nam dużo większe środki niż w latach ubiegłych. Dość powiedzieć, że w poprzednim głosowaniu Mieszkańcy zadecydowali o przeznaczeniu 100 tysięcy złotych, natomiast w tym na Krowodrzę przypadnie naprawdopodobniej aż 1 milion 88 tysięcy złotych, niemal jedenaście razy więcej niż poprzednio.

              Uchwała Rady Miasta mówi, że maksymalna kwota jednego proponowanego zadania nie może przekroczyć 40% budżetu obywatelskiego w danej dzielnicy. W naszym przypadku będzie to więc najprawdopodobniej 435 200 zł. I pomyśleć, że jeden sporej długości chodnik z granitowymi obrzeżami to koszt około 100 tysięcy złotych, a początek rewitalizacji placu Axentowicza został wyceniony na 80 tysięcy złotych.

              Zobaczymy jak te limity przełożą się na projekty i głosowanie. Dużo zależy od jakości pomysłów Mieszkańców. To spora odpowiedzialność i egzamin ze wspólnotowego myślenia. Jeśli pomysł okaże się trafiony i uzyska dużo głosów, może faktycznie polepszyć nasze życie w Dzielnicy. Uzupełnieniem takich zadań wiodących mogłyby zadania za kilka tysięcy złotych, które znamy z poprzednich edycji. Może jednak wygrywać będą projekty średniej wielkości?  Wszystko zależy od Państwa. W każdym razie po zakończonej edycji 2019 czeka nas ewaluacja. Jeśli zaproponowany sposób podziału środków się nie sprawdzi, rozważone zostanie obniżenie maksymalnej kwoty.

                W tym momencie koncentrujemy się na pozyskaniu od Państwa jak najlepszych projektów z różnych dziedzin życia, od infrastruktury po projekty miękkie (np. z dziedziny kultury) . Od jakości zebranych propozycji zależeć będzie frekwencja, a od niej: ile środków otrzymamy z Gminy na obywatelski budżet dzielnicowy w latach kolejnych.

 

 

Łukasz Mańczyk

Przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego oraz Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi

radny dzielnicy V Krowodrza

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 502-952-751

 

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com