BO

Porozmawiajmy o Krowodrzy

Budżet Obywatelski 2018

Informacje

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
ul. Kazimierza Wielkiego 112/2
30-074 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax.
(012) 636-95-95
e-mail
rada@dzielnica5.krakow.pl
godziny przyjmowania mieszkańców: 10:00 -14:00

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 887 gości oraz 0 użytkowników.

Dyżury

Dyżury w siedzibie Rady Dzielnicy V Krowodrza


Przewodniczący Rady Dzielnicy V  pełni dyżur w czwartki w godz. 10:00 do 12:00

 

 

 Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy V  pełni dyżur w poniedziałki w godz. 10:00 do 12:00 oraz każdy drugi czwartek miesiąca w godz. 18.00-19.00

 

Dyżury członków Zarządu: każdy czwartek w godz.18.00-19.00

 

 

 

Zeszłoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego (BO) to wielki sukces Krowodrzan. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy efektywnie zaangażować się w działania na rzecz dzielnicy i otaczającej nas przestrzeni miejskiej – mieliśmy najlepszą frekwencję w całym mieście! Już 1 marca startuje nowa edycja BO na 2017! Propozycje przedsięwzięć obywatelskich można składać do 31 marca. To szansa na dalszą realizację projektów ułatwiających nam codzienne funkcjonowanie w najbliższej okolicy i nie tylko. Każdy pomysł może realnie polepszyć jakość naszego życia. To od nas zależy czy będziemy mieć bezpośredni wpływ na rozwój naszej okolicy, a także rozwój nas samych pod kątem zarówno wiedzy, postaw życiowych jak i umiejętności. Bo przecież, wartością dodaną dla aktywistów Budżetu Obywatelskiego, jest także to, że składając i realizując projekty uczą się współpracy, odpowiedzialności lokalnej, nabywają nowe umiejętności, nawiązują kontakty. Sukces przedsięwzięcia daje im ogromną satysfakcję i poczucie sprawczości, a efekty będą jeszcze długi czas cieszyć oko!

 

Dlaczego warto zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego 2017?

 

Od pierwszej edycji jestem odpowiedzialny za realizację Budżetu Obywatelskiego w naszej dzielnicy, współorganizuję spotkania oraz konsultacje z mieszkańcami. Byłem autorem projektów zgłaszanych w poprzednich edycjach, wspierałem również wiele ciekawych pomysłów innych aktywistów. Z tej perspektywy chciałbym Państwa przekonać, że naprawdę warto zgłaszać projekty i angażować się w krowoderskie sprawy. Jako radny dzielnicy głęboko wierzę, że włączenie mieszkańców w proces decydowania o kwestiach ich najbliższego otoczenia jest niezbędny do zbudowania silnej lokalnej społeczności. Dlatego, opierając się na własnym doświadczeniu postaram się pokazać korzyści płynące z aktywności obywatelskiej. Argumentów jest wiele, ale wystarczy podać te trzy powody, dla których, moim zdaniem, naprawdę warto zatrzymać się na chwilę, rozejrzeć wokół i zastanowić, co można poprawić, zmienić na lepsze w otaczającej nas rzeczywistości. I wcielić ten pomysł w życie.

 

Po pierwsze, zrób to dla siebie!

W 2015 roku bylem jednym z autorów wniosku do BO dotyczącego rewitalizacji Parku Krakowskiego. Aby zwiększyć szansę na wygraną wraz z innymi wnioskodawcami, połączyliśmy projekty w jeden i wspólnymi siłami wystartowaliśmy razem. Równie solidarnie z grupą aktywistów zorganizowaliśmy m.in. 130 Urodzin Parku Krakowskiego oraz Piknik w Parku Krakowskim. Pomimo, iż projektowi zabrakło niewiele głosów do wygranej to powyższe działania i tak odniosły pozytywny skutek – rosnące zainteresowanie społeczne przyczyniło się do rozpoczynającej się wkrótce rewitalizacji parku. Dzięki temu wymiernie mogłem dostrzec sens w pracy na rzecz naszej społeczności i przestrzeni, w której żyję. Nawiązane przez ten czas znajomości cały czas owocują nowymi pomysłami, a jednoczenie czuję, że dzięki włożonemu wysiłkowi rozwinąłem się i nabyłem nowe umiejętności.

Sens idei BO dostrzegam również rozmawiając z innymi pomysłodawcami – m.in. Natalią Nazim – autorką projektu wodnego placu zabaw w parku Jordana czy radnym Łukaszem Mańczykiem –twórcą projektu „Łączymy Parki Krakowa - z Dzielnicy I, IV, V i VII do Ojcowa”. Widać ogromną radość i satysfakcję, jaką przysporzył im fakt, iż ich projekty zwyciężyły i trafiły do realizacji. Dziś obydwoje, podobnie jak ja, pełnią rolę Ambasadorów Budżetu Obywatelskiego 2017 i mobilizują do działania - dzieląc się swoim cennym doświadczeniem.

Ponadto, uważam, że zwłaszcza dla ludzi młodych (projekty mogą zgłaszać już 16-latkowie!) jest to sposób na praktyczną naukę pracy zespołowej, a także poznanie metodyki projektowej. Praca nad projektem to przecież nic innego jak przyspieszony kurs analizy, planowania, ustalania kosztorysu, uzasadniania swoich pomysłów czy promocji. Projekt wymaga też cierpliwości, dyscypliny, umiejętności pracy pod presją czasu, ale równocześnie może stać się źródłem satysfakcji z wygranej. A jeśli nawet projekt przegra z innymi propozycjami to nabytych umiejętności i kompetencji społecznych nikt już autorowi nie odbierze. Mogą być one wyraźnym atutem na rynku pracy.

Po drugie, zrób to dla innych!

Człowiek to istota społeczna – nie może istnieć sam. Każdy z nas dorzuca jakąś swoją „cegiełkę” do wspólnoty, w której funkcjonuje, więc niech ta „cegiełka” służy wszystkim! Tym bardziej, że satysfakcja autora może być tylko większa, jeśli poczuje, że zrobił coś dla innych – dla rodziny, przyjaciół, sąsiadów etc. To idealny sposób, żeby dobro jednego człowieka jednocześnie służyło dobru ogólnemu. Przykładem mogą być place zabaw w naszej dzielnicy, gdzie dobiega końca ich doposażanie. Nowe urządzenia to zasługa dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego! A już wkrótce, dzięki przyznanym przez Radę Dzielnicy w zeszłym roku 100 tyś. złotych zobaczymy kolejne rezultaty realizowanych projektów.  Rewitalizowany w całości Park Krakowski zyska nowe ławki, również zrewitalizowana zostanie górka saneczkowa przy al. Grottgera, a „Mali Ratownicy”, czyli dzieci ze szkół i przedszkoli z terenu Krowodrzy zostaną przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy i obsługi defibrylatora AED. Tych zmian by nie było bez efektywnych wnioskodawców z Krowodrzy! Należą im się podziękowania, a ich postawy i zaangażowanie niech będą inspiracją dla kolejnych śmiałków. I naocznym dowodem na to, że było warto. 

Po trzecie, zrób to, bo się opłaca!

Nie jest tajemnicą, że każda inwestycja ma swoją cenę. Każdy metr chodnika, nowa ławka, kosz na śmieci czy huśtawka ma swoją wymierną wartość. Nie mówiąc już o takich inwestycjach jak remont parku, plac zabaw czy sieć dróg rowerowych. Jako radni dzielnicy mamy konkretny budżet do dyspozycji. Nie trudno się domyślić, że skala potrzeb zawsze przewyższa (i to wielokrotnie!) możliwości finansowe. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie projektów w budżecie ogólnomiejskim. W ubiegłorocznej edycji 10 procent mieszkańców Krowodrzy oddało swój głos na wybrany projekt (przypominam - najlepszy wynik frekwencyjny w Krakowie!), co przełożyło się na korzystne wyniki głosowania. Spośród dosłownie kilku zwycięskich projektów w głosowaniu ogólnomiejskim, aż dwa z nich będą realizowane w naszej dzielnicy – wspomniane już projekty „Pierwszy wodny plac zabaw w Parku Jordana” oraz „Łączymy Parki Krakowa”. Wartość tych inwestycji opiewa na prawie 3,5 mln złotych – dla porównania podpowiem, że jest to równowartość całego budżetu Rady Dzielnicy, jakim dysponujemy przez 2 lata! Sama dzielnica nigdy nie byłaby w stanie finansowo zrealizować tych zadań. Dzięki naszej aktywności te pieniądze trafią właśnie do Krowodrzy. Dlatego, działajmy, zgłaszajmy projekty i wygrywajmy z korzyścią dla nas wszystkich!

 

Marcin Grega

Radny Dzielnicy V Krowodrza

Ambasador Budżetu Obywatelskiego 2017

 

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com