Porozmawiajmy o Krowodrzy

Budżet Obywatelski 2018

Informacje

Rada i Zarząd Dzielnicy V Krowodrza
ul. Kazimierza Wielkiego 112/2
30-074 Kraków

Tel. (012) 636-95-95
Fax.
(012) 636-95-95
e-mail
rada@dzielnica5.krakow.pl
godziny przyjmowania mieszkańców: 10:00 -14:00

Logowanie

Gościmy

Odwiedza nas 3239 gości oraz 0 użytkowników.

Dyżury

Dyżury w siedzibie Rady Dzielnicy V Krowodrza


Przewodniczący Rady Dzielnicy V Zygmunt Wierzbicki pełni dyżur w czwartki w godz. 10:00 do 12:00

 

 

 Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy V Edward Tarczałowicz pełni dyżur w poniedziałki w godz. 10:00 do 12:00 oraz każdy drugi czwartek miesiąca w godz. 18.00-19.00

 

Dyżury członków Zarządu: każdy czwartek w godz.18.00-19.00

 

 

 

 Komunikaty ze strony KMP Kraków

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 19 do 25 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

 

Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

 

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

 

(Biuro Kryminalne KGP / kp)

 

W Krakowie dyżury pełnione będą m. in. w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w oddziale zlokalizowanym przy ul. Reymonta 20 w sali „1 W 049” na I piętrze ( wejście od strony Parku Jordana ).

 

Dyżury policjantów KMP w Krakowie będą pełnione w w/wym ośrodku wg harmonogramu:

 

19.02.2018r. (poniedziałek) - godz. 13.00-20.00

 

20.02.2018r. (wtorek) - godz. 09.00-16.00

 

21.02.2018r. (środa) - godz. 13.00-20.00

 

22.02.2018r. (czwartek) - godz. 13.00-20.00

 

23.02.2018r. (piątek) - godz. 09.00-16.00

 

24.02.2018r. (sobota) - godz. 12.00-16.00

 

 

„Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i żyj” !!!

 

Współpraca Komisariatu Policji II w Krakowie z Komendą Regionalną Straży Ochrony Kolei w Krakowie zaowocowała kolejnymi wspólnymi działaniami prewencyjnymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa, wpisującymi się w kampanię „BEZPIECZNY PRZEJAZD - ZATRZYMAJ SIĘ I ŻYJ”. W ramach tych działań w ubiegłym tygodniu przeprowadzone zostały kontrole stanu trzeźwości maszynistów oraz pracowników, od których zależy bezpieczeństwo ruchu kolejowego, a także akcje na największym przejeździe kolejowo-drogowym w Krakowie przy ul. Półłanki, na którym kierowcom i rowerzystom zatrzymującym się przed przejazdem rozdawano ulotki informujące o zachowaniu ostrożności w tych miejscach, a najmłodszym pasażerom wręczano książeczki edukacyjne.

KIEROWCO I ROWERZYSTO – PAMIETAJ!

- na przejeździe kolejowo-drogowym pociąg ma ZAWSZE pierwszeństwo!

- przed przejazdem ściągaj słuchawki, które zagłuszają odgłosy zbliżającego się pociągu!

- pociągi towarowe nie jeżdżą regularnie, a rozkład jazdy pasażerskich może ulec zmianie!

- droga hamowania pociągu wynosi ponad 1km. – pociąg nie zatrzyma się w miejscu!

- pociąg jest szerszy od rozstawu szyn o ok. 1 m. – zachowaj bezpieczną odległość!

 

Działania w plenerze - "Bezpieczne Ferie 2018"

W ubiegły piątek  (tj. 16 lutego b.) policjanci Wydziału Prewencji KMP w Krakowie przeprowadzili działania prewencyjne pn. „Bezpieczny Stok”. Funkcjonariusze odwiedzili pagórki w obrębie Krakowa, z których zimą najczęściej korzystają dzieci, spędzające ferie w mieście.

Okazało się,  iż z uwagi na brak śniegu niewielka ilość dzieci korzystała z atrakcji na krakowskich górkach. Inaczej sytuacja wyglądała w Parku Jordana, gdzie oprócz lodowiska dla mniej i bardziej zaprawionych w łyżwiarstwie, przygotowano specjalną zjeżdżalnię z której można zjeżdżać na tradycyjnej oponie. Takie specjalnie zorganizowane do zimowych harców miejsce, zgromadziło sporo chętnych do korzystania z przygotowanych atrakcji, a dla policjantów stworzyło okazję do przypomnienia o prawidłowym zachowaniu podczas uprawiania sportów zimowych  takich jak zjeżdżanie na sankach oraz nartach.  Działania profilaktyczne skierowane były zarówno do dzieci jaki i do osób starszych, pod opieką których przebywali najmłodsi.

Spotkanie z najmłodszymi w Komisariacie Policji III w Krakowie w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2018”

W dniu 16 lutego br. najmłodsi  uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 119 w Krakowie, którzy spędzają tegoroczne ferie zimowe w mieście, odwiedzili Komisariat III Policji w Krakowie przy ul. Strzelców. Podczas spotkania rozmawiano z dziećmi o tym jak wygląda służba policjantów,  przypomniano zasady korzystania z numerów alarmowych, a uczniowie mieli również okazję zwiedzić komisariat. Każdy z uczestników spotkania miał możliwość  sprawdzenia „na własnej skórze” w jaki sposób pobierane są odciski palców oraz jak zabezpiecza się ślady przestępstwa pozostawione na miejscu przez sprawcę. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyło się tzw. lustro weneckie oraz pokaz radiowozów. Spotkanie było okazją do przypomnienia podstawowych zasad bezpieczeństwa, szczególnie tych związanych z poruszaniem się po zmroku. Na zakończenie funkcjonariusze wręczyli uczestnikom odblaskowe breloczki.

 

Seniorze, zachowaj ostrożność i nie daj się oszukać!

W ostatnim czasie często słyszy się o próbach oszukania osób starszych. Oszuści wymyślają coraz bardziej podstępne metody by wyłudzić pieniądze od seniorów licząc na ich łatwowierność, wrażliwość na ludzką krzywdę i chęć niesienia pomocy innym. Naciągacze często dzwonią podając się za kogoś z bliskich lub policjanta tzw. „metodą  na wnuczka” oraz „metodą  na policjanta” czy nawet „na prokuratora”.

 

Organizowane cyklicznie spotkania policjantów z seniorami sprawiają, że coraz więcej osób jest wyczulana na podejrzane telefony i nie daje się oszukać.

Jedno z wielu takich spotkań zorganizowali Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie na ul. Rzeźniczej, gdzie mieści się Stowarzyszenie AKADEMIA PEŁNI ŻYCIA. Oprócz wspomnianych metod „na wnuczka” i „na policjanta”, funkcjonariusze omówili także jak zachować ostrożność wypłacając pieniądze z bankomatu, czy używając karty bankomatowej, a także o transakcjach internetowych. Uświadamiali uczestników spotkania, że policja nigdy nie kontaktuje się telefonicznie i nie prosi o pieniądze w celu ich zabezpieczenia. Warto też pamiętać o tym, żeby nie wpuszczać do domu osób, których się nie zna i pod żadnym pozorem nie przekazywać swoich oszczędności, nie tylko policjantom ale też osobom, które mogą podawać się za członków rodziny lub ich znajomych.

 

Jako ostrzeżenie podajemy przykład z ubiegłego roku. Wówczas na terenie Krakowa  łupem oszustów padło prawie 600 tysięcy złotych.

Do 81-letniego mieszkańca Krakowa zadzwonił telefon stacjonarny. Rozmówca przedstawił się, że nazywa się Andrzej Stępień i jest policjantem z Centralnego Biura Śledczego. Fałszywy  policjant poinformował 81-latka, że jego oszczędności, które przechowuje na kontach bankowych są w niebezpieczeństwie, a kradzieży gotówki mają dokonać pracownicy banku. Pokrzywdzony na polecenie dzwoniącego mężczyzny wypłacił z różnych placówek bankowych kwotę w wysokości 100 tysięcy złotych. Po tym nadal postępował zgodnie z podaną instrukcją oszusta: założył internetowy rachunek bankowy, na który przelał wypłaconą gotówkę, jak również swoje oszczędności z innego konta i telefonicznie przekazał złodziejowi dane logowania do swojego konta.

Oszust wykorzystując zdobyte informację wypłacił z konta poszkodowanego 81-latka prawie 600 tysięcy złotych.

Pokrzywdzony dopiero po kilku dniach zorientował się, że z jego konta zniknęła cała gotówka. Od razu skontaktował się z miejscowym komisariatem, gdzie złożył zawiadomienie o oszustwie.

 

Apelujemy:  

 

Funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy czy haseł do konta internetowego konta bankowego.

 

W momencie, kiedy ktoś będzie próbował nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub zadzwońmy na numer alarmowy 997. Należy tutaj pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystanie z innego telefonu. Bowiem często pseudopolicjanci  by się uwiarygodnić proszą  o wpisanie na klawiaturze telefonu numeru  112 lub 997 (bez rozłączania połączenia) – wówczas rozmowę przejmuje kolejny oszust podający się np. za oficera  dyżurnego i potwierdza „akcję”.

 

Pamiętajmy, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie i "dobre serce" ludzi.

 

Apel  kierujemy  także do członków rodzin osób starszych, aby wyczulili ich na tego typu oszustwa. W sytuacji pojawienia się telefonu z prośbą o pomoc finansowa, wypłatę gotówki zaznaczmy by zawsze skontaktowali się bezpośrednio z najbliższymi członkami rodziny nawet mimo protestów i próśb o niewykonywanie takiego telefonu. Zostawmy bliskim numer telefonu do siebie w widocznym miejscu. Wykorzystujmy każdą okazję do rozmowy na temat sposobu działania oszustów.

 

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112 (po uprzednim odłożeniu słuchawki – zresetowaniu połączenia).

 

 Zajęcia z bezpieczeństwa w Domu Kultury na os. Kalinowym

12 lutego Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie odwiedzili dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury na os. Kalinowe 18, gdzie w ramach akcji ,,Bezpieczne Ferie 2018’’ zorganizowali zajęcia, w czasie których przekazali najmłodszym najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Policjanci wyświetlali krótkie bajki prezentujące schemat właściwych zachowań w sytuacji  zagrożenia. Następnie dzieci uczyły o zasadach bezpieczeństwa zarówno na drodze jak i podczas zabawy w domu, na placach zabaw czy na stokach narciarskich. Przestrzegano również przed korzystaniem z dzikich lodowisk i uświadamiano jak bardzo jest to niebezpieczne. Na koniec każdy z uczestników miał okazje zaznajomić się z technikami daktyloskopii i odcisnąć swój odcisk palca na specjalnie przygotowanych pamiątkowych karteczkach. Dodatkową atrakcją, ale przede wszystkim ostrzeżeniem i przestrogą na przyszłość było pokonanie slalomu z użyciem tak zwanych alkogogli i narkogogli.

================================================

Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com